Jubiler W. Śliwiński - brylanty, pierścionki, obrączki, zegarki, biżuteria
zamknij
Koszyk jest pusty

Szybki kontakt

tel. 605 10 66 32

sklep@wsliwinski.pl


Brylanty inwestycyjne

Diamentami zajmujemy się od prawie dwudziestu lat. Waldemar Śliwiński - założyciel firmy stawiał na początku lat dziewięćdziesiątych pierwsze kroki na giełdzie w Antwerpii, będąc jednym z pierwszych polskich kupców zainteresowanych tym sektorem. Teraz jest jedynym dyplomowanym ekspertem diamentów na Lubelszczyźnie, z międzynarodowym certyfikatem HRD wydanym przez Najwyższą Radę Diamentową w Antwerpii. Jego kwalifikacje zostały uznane przez niezależnych międzynarodowych ekspertów. Wiedza, którą zdobył pozwala na rzetelne wystawianie pełnych ekspertyz jakościowych oszlifowanych diamentów. Nasi Klienci mogą wiec mieć pewność, że zakupiony brylant zostanie scharakteryzowany i wyceniony zgodnie z najbardziej drobiazgowymi międzynarodowymi standardami.

 

Zalety inwestycji w brylanty

Brylanty to bardzo interesująca propozycja zarówno dla mniejszych jak i większych inwestorów. Istotnym jest też fakt, że nawet w sytuacji kiedy rynek jest w danym momencie niekorzystny dla inwestora, zawsze istnieje możliwość wykorzystania pięknej i unikatowej biżuterii, a następnie jej sprzedaży często z zyskiem większym niż przewidywany.

 

Na całym świecie diamenty i złoto są uważane za opłacalną lokatę, stanowiącą dodatkowo świetne zabezpieczenie przed zawirowaniami na rynku gospodarczym, ekonomicznym i geopolitycznym. Fluktuacje cenowe, które powodują spadek wartości akcji, obligacji lub nieruchomości nie wpływają na obniżenie wartości diamentów i złota, zawsze utrzymują ich ceny na wysokim poziomie:

 • nie musisz obracać wielkimi sumami ani być uczestnikiem rynku światowego, by stać się posiadaczem diamentów,
 • diamenty to międzynarodowa waluta, którą możesz spieniężyć w wielu zakątkach świata. Kamienie szlachetne dają możliwość przenoszenia kapitału w łatwy sposób.
 • diamenty są wymienialne w kantorach, w punktach skupu złota, w niektórych sklepach numizmatycznych, w tym również u nas,
 • inwestując w brylany otrrzymujemy trwałe dobro. Gotówka, antyki, papiery wartościowe albo nieruchomości mogą zostać zniszczone przez naturalne siły przyrody. Kolekcję dzieł sztuki czy bardzo lukratywną nieruchomość trudno, w nagłej sytuacji, odsprzedać szybko i korzystnie.

To właśnie bezpieczeństwo i gwarancja zysku wyróżniają naszą propozycję spośród innych dostępnych inwestycji i przekonują coraz więcej osób w kraju i zagranicą. Od lat śledzimy notowania giełd światowych i z całą pewnością możemy stwierdzić, że polecana przez nas forma lokaty kapitału charakteryzyje się:

 • niezależnością, przez co jest znacznie bezpieczniejsza niż inne formy inwestycji,
 • długoterminowa inwestycja w kamienie szlachetne jest bezpieczna i przynosi zysk pozbawiony ryzyka. Wartość kamieni i biżuterii zmienia się, w pewnych okresach szybciej, w innych trochę wolniej, lecz stale wzrasta,
 • zakup brylantów oraz biżuterii jest inwestycją w trwały materialny przedmiot, a nie wirtualną inwestycją w papiery dłużne.

 

Zmiana wartości brylantów w ostatnich latach

Lokowanie kapitału w sytuacji niepewności rynków finansowych staje się coraz bardziej ryzykowne. Kiedy każdemu kolejnemu notowaniu towarzyszy niepokój, dywersyfikacja funduszy staje się fundamentalną zasadą właściwej polityki lokacyjnej i ma na celu zabezpieczenie przed złą koniunkturą giełdową oraz wzrostem inflacji.

W ostatnim okresie obserwujemy zmienne nastroje na rynkach inwestycyjnych. Mimo zawirowań rynek brylantów pozostał stabilny. Lokowanie w te sektory wiąże się ze znacznym nakładem środków pieniężnych, jednak nikt nie zaprzecza, że zakup złota czy diamentów to opłacalna inwestycja długoterminowa.

Wykresy uwidaczniają, w jaki sposób wartość kamieni w poszczególnych klasach czystości i koloru zmieniała się w czasie.

 

Prezentowane przykłady uwidaczniają bardzo wysoki wzrost cen w okresie od lutego 2005 do maja 2011 - o 154%d dla 5,00-5,99 karata. Na wykresach pokazaliśmy przykładowe przyrosty wartości brylantu w procentach. Oznaczenia IF, VVS1 informują nas o czystości kamienia, zaś D, F o kolorze. Dokładne opisy klasy czystości i koloru przedstawione zostały w tabelach poniżej.

 

Skala kolorów: Diamenty występują we wszystkich odcieniach, ale znaczna część diamentów jubilerskich to kamienie od prawie bezbarwnych do bardzo delikatnie żółtych, brązowych lub szarych. Przez wieki doskonały diament był opisywany jako bezbarwny.

 

Diamenty mogą przybierać wszystkie kolory tęczy, od bezbarwnego do żółtego, pomarańczowego, czerwonego, fioletowego, zielonego, niebieskiego, purpurowego, a nawet czarnego.

Międzynarodowa tabela klasyfikacji barw
International colour grading scale
Stare nazewnictwo G.I.A. IDC (HRD) - CIBJO
Former denomination
R+/R RIVER D-E Wysoka delikatna biel
TW/W TOP WESSELTON F-G Delikatna biel
W WESSELTON H Biel
TCR TOP CRISTAL I-J Lekko stonowana biel
CR CRISTAL K-L Stonowana biel
TC TOP CAPE M-N Lekko żółtawy
C CAPE O-P Żółtawy
LY LIGHT YELLOW Q-R Lekko żółty
Y YELLOW S-Z Żółty
- FANCY COL. - Barwy fantaz.

Czystość diamentu: zależy od poziomu jego przejrzystości i jest warunkowana obecnością lub brakiem obecności zmian wewnętrznych lub zewnętrznych. Większość diamentów zawiera zanieczyszczenia powstałe podczas ich wzrostu, są to głównie bardzo małe wrostki, ledwie widoczne przy użyciu mikroskopu lub lupy.

Tabela klasyfikacji czystości brylantu
Czysty lupowo LC Loupe clean
Bardzo bardzo drobne inkluzje VVS1/VVS2 Very, very small inclusions
Bardzo drobne inkluzje VS1/VS2 Very small inclusions
Drobne inkluzje Si1/Si2 Small inclusions
Wyraźne wrostki, małe i duże wrostki P1/P2/P3 Pique inclusions

 

W okresie od lutego do maja 2005r. nastąpił znaczny wzrost cen brylantów od 69% do 154% przy wielkościach kamieni od 2,00 ct do 5,99 ct. Godny podkreślenia jest fakt zwiększonego zainteresowania w tym okresie inwestycjami alternatywnymi wobec nasilających się przesłanek kryzysu gospodarczego.

 

 

Zwiększony popyt na brylanty wspomagał dalsze wzrosty do początkutego tego roku. Przewiduje się, że rosnący popyt na wysokiej jakości kamienie powinien wspomagać dalszą tendencję wzrostową kolejnych notowań.

 

Rynek brylantów jest nadal mocno niedoszacowany, a więc będziemy nadal obserwować wzrost wartości tej cennej inwestycji alternatywnej. Należy podkreślić, że jest to lokata wyłącznie w diamentach, a nie w biżuterii, gdyż obrót samymi kamieniami jest znacznie łatwiejszy.

 

Takie przykłady najlepiej obrazują, że nawet w przypadku kamieni stanowiących bezpieczną lokatę można zarobić porównywalnie do trafionych inwestycji w akcje czy obligacje. Stąd nasuwa się prosty wniosek, że warto zdywersyfikować własne oszczędności. W przypadku lokaty w diamenty mamy poczucie, że posiadamy coś absolutnie wyjątkowego. Pięknie oszlifowany kamień, cechujący się wspaniałą brylancją, można podziwiać godzinami. Szlachetny blask przykuwa uwagę najbardziej wymagających estetów, podobnie jak znakomity i niepowtarzalny obraz znanego artysty.

 

Jak kupić odpowiedni kamień?

Zakup kamieni inwestycyjnych może być z jednej strony nowym ekscytującym wyzwaniem, a z drugiej bezpieczną lokatą kapitału. Należy jednak pamiętać, że hermetyczny rynek kamieni szlachetnych ma swoją specyfikę. Poruszanie się po nim wymaga wiec dobrego przygotowania i doświadczenia. Aby wyeliminować ryzyko straty, która może być wynikiem braku fachowej wiedzy, zalecane jest powierzenie obsługi transakcji fachowcom - gemmologom. Ich pomoc gwarantuje, że wyszukany kamień biedzie spełniał wszystkie najważniejsze kryteria i zostanie dostarczony w najszybszym możliwym terminie. Korzystając z fachowej pomocy można zweryfikować cenę kamienia.

 

Dzięki analizie przeprowadzonej przez niezależne instytuty certyfikujące, przy utrzymaniu ustalonych standardów oceny i analizy kamienia, otrzymuje się dokument potwierdzający jego jakość. Kupując drogi klejnot z nieznajomego źródła, trudno jest stwierdzić, co faktycznie, się kupuje. Na rynku istnieje wiele substytutów kamieni szlachetnych np. cyrkonie, kamienie syntetyczne, które produkowane są na skalę przemysłową. Można się także spotkać z propozycją zakupu diamentów pochodzących z czarnego rynku. Jedyną stuprocentową gwarancję zabezpieczenia się przed oszustwem stanowi przeprowadzanie transakcji z pomocą licencjonowanego pośrednika.

 

Jak spieniężyć inwestycję?

Działając na rynku obrotu kamieniami szlachetnymi od wielu lat, posiadamy sprawdzone i bezpieczne procedury obrotu brylantami. Wyszukujemy kamienie zgodnie z dyspozycją klienta zarówno pod względem klasy czystości i koloru jak również według wartości.

To Państwo decydują jaką kwotą możemy przeznaczyć na zakup. Przed konkretnym zakupem przedstawiamy konkretne propozycje cenowe kamieni. Jednocześnie możemy przygotować raport zmiany wartości danego kamienia w przeciągu ostatnich lat. Wszystkie kamienie posiadają międzynarodowe certyfikaty oceny kamienia.

Dostosowujemy ofertę indywidualnie dlatego dysponując określoną kwotę znajdujemy kamień najbardziej dopasowany do celu jakim kupujący się kieruje. W trakcie bezpośredniego kontaktu ustalamy warunki transakcji, trasport i formy płatności. Do każdej transakcji jest wystawiany dokument sprzedaży według cen giełd światowyh.

W przypadku chęci odsprzedaży kamienia znajdujemy nabywcę brylantu - jednocześnie wyceniając kamień według nowych obowiązujących cen. Kamień do momentu sprzedaży znajduje u właściciela.

 

Brylanty

Piękno oszlifowanego diamentu, ujawniające się w postaci niezwykłych, wprost baśniowych błysków i gry barw, urzeka nieprzerwanie od wielu stuleci. Diamenty charakteryzują się także niezwykłą twardością, pod tym względem nie mając żadnej konkurencji. Odkąd więc nauczono się szlifować diament, stał się on niekwestionowanym królem wśród kamieni szlachetnych.

 

Diamenty wyróżniają się również wyjątkową odpornością na czynniki zewnętrzne: mechaniczne, chemiczne, termiczne i wiele innych. Czas jest dla nich wyjątkowo łaskawy, nawet po wielu latach zachowują niepowtarzalny kolor i blask. Jest jeszcze jedna bardzo ważna cecha wyróżniająca ten szlachetny minerał: niezwykle rzadkie występowanie w przyrodzie. Wszystko to sprawia, że diament - niepowtarzalna ozdoba, podkreślającą piękno noszącej go osoby, może także stanowić doskonałą lokatę kapitału. Zanim jednak wartość kamienia szlachetnego zostanie oszacowana, jego naturalne cechy jakościowe, muszą być wnikliwie zbadane i scharakteryzowane za pomocą dokładnie sprecyzowanych kategorii.

 

Klasyfikacja jakości diamentów szlifowanych - 4C

 

Klasyfikacja jakości diamentów szlifowanych sprowadza się do tzw. 4C. Są to 4 parametry, które łączą w sobie wszystkie cechy i właściwości oszlifowanych diamentów. W efekcie powstaje unikalna wizytówka diamentu, jako że nie istnieją dwa diamenty, dla których 4C byłoby identyczne.

W skład 4C wchodzą:

 

Pierwsze C (Carat, karat) - oznacza masę diamentu wyrażoną w karatach (1karat = 0,2 grama). Nie istnieje zależność pomiędzy masą diamentu a czystością.

 

Drugie C (Clarity, czystość) - czystość diamentu określana jest poprzez obecność inkluzji i skaz. Kamienie o najwyższej jakości nazywane są jako "lupowo czyste". Oznacza to, że przy użyciu lupy nie stwierdza się żadnych inkluzji.

 

Trzecie C (Colour, barwa) - barwa diamentu zależy od braku zabarwienia diamentu. Większość diamentów wysokiej jakości jest bezbarwna lub jasno żółta. Rzadko spotykanymi barwami są na przykład: czerwień, błękit, róż.

 

Czwarte C (Cut, szlif) - szlif jest bardzo istotnym parametrem z punktu widzenia brylancji kamienia. Klasyfikacja składa się z dwóch części: proporcji i wykończenia.

 

Naszym celem jest nie tylko przedstawienie aktualnej oferty, ale również wprowadzenie naszych klientów w wyjątkowy świat diamentów. Chcemy abyście Państwo dowiedzieli się jak najwięcej na temat tych wspaniałych kamieni. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na naszych stronach internetowych.

Dlaczego 4c jest tak istotne?

 

 

Dobre proporcje są niezbędne dla brylancji i "ognia" (brylancji zewnętrznej) diamentu. Znaczące odchylenia od idealnej proporcji czynią kamień matowym i przez to mało atrakcyjnym. Z naszej strony podkreślamy to szczególnie. Kamień o słabszej brylancji jest nie tylko gorzej oceniany ale również przekłada się to w znaczący na wycenę kamienia.

 

Ocena proporcji jest dokonywana tylko dla diamentów o szlifie brylantowym. W przypadku innych form proporcje są mierzone, ale kamienie nie uzyskują oceny końcowej i w tej sferze nie istnieją międzynarodowe standardy.

 

Zestawienie informacji zamieszczonych w wykończeniu i proporcjach dają właścicielowi kamienia bardzo wiarygodny ogląd, w przypadku potrzeby ponownej identyfikacji kamienia. Pomiar brylantu, wysokość i średnica, wyrażane są w setnych częściach milimetra.

 

 

Certyfikaty

Certyfikat jest dokumentem stwierdzającym autentyczność naturalnego pochodzenia kamienia szlachetnego. Każdy brylant jest oceniany przez uznane, międzynarodowe instytuty certyfikujące, dzięki czemu możliwa jest jego obiektywna ocena. Sztabki diamentowe, które sprzedajemy mają unikatowy numer nadawany w trakcie wydawania certyfikatu.

Certyfikat Diamentowy gwarantuje, że zakupiony kamień nie jest imitacją ani syntetykiem, zawierając kompleksowy opis jakości diamentu. Ponadto, certyfikat zawiera kompleksowy opis jakości diamentu. Składają się na niego dane dotyczące kształtu, masy, stopnia czystości, fluorescencji, barwy, wymiaru, proporcji oraz wykończenia. Certyfikat zawiera również schemat kamienia, na którym zaznaczane są najważniejsze znamiona.

 

Najistotniejsze cechy jakości określane są jako 4C:

 • masa (carat)
 • czystość (clarity)
 • barwa (colour)
 • szlif (cut)

Każdy z certyfikowanych diamentów posiada specjalne opakowanie - sztabkę, która jest dodatkowo oznakowana zarówno numerem certyfikatu jak również zawiera informacje o kolorze i czystości diamentu.

 

Instytuty certyfikujące

Światowa Federacja Giełd Diamentowych (WFDB) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Diamentów (IDMA) były przekonane, że musi istnieć jednolity, uznawany na całym świecie system klasyfikacji diamentów. W związku z tym założyły Wspólny Komitet, który następnie przekształcił się w Międzynarodową Radę Diamentów (IDC), której celem stało się opracowanie międzynarodowego zestawu standardów klasyfikacji diamentów. W roku 1978 powstał system zaaprobowany zarówno przez WFDB, jak i IDMA.

 

Departament Certyfikujący HRD

Departament Certyfikujący został założony w 1976 roku w celu zaspokojenia ciągle rosnącego popytu na uznawane na całym świecie certyfikaty diamentów. W lutym 1996 roku stał się pierwszym na świecie laboratorium klasyfikującym diamenty według jasnego systemu, który uzyskał oficjalną akredytację zgodną ze standardami EN45001, ISO/IEC Guide 25 dla badania jakości oszlifowanych diamentów (Certyfikat Beltest Nr 047).

 

Akredytacja jest formalnym dokumentem uznającym wysoką kompetencję laboratorium certyfikującego HRD. Jej przyznanie doskonale wpisuje się w politykę HRD, której najważniejszym założeniem jest oferowanie środowisku diamentowemu najwyższej jakości diamentów i najbardziej wiarygodnych certyfikatów. W 2001 roku HRD, jako pierwsze labolatorium, zostało akredytowane zgodnie z nowym standardem ISO/IEC 17025

 

Ciekawostki

W 1866 roku chłopiec znalazł pierwszy diament w RPA. Ten kamień znaleziony na brzegu Orange River okazał się 21 karatowym żółtym diamentem i zapoczątkował wielką "goraczkę diamentową". Nazwany został później Eureka Diament i oszlifowany został na 10.73 karatów brylant.

 

W roku 1905 w kopalni Premier w RPA został znaleziony największy diament. Ważył on 3,106 karatów i nazwany był Cullinan na cześć Sir Thomas Cullinan, osoby która otwarła tą kopalnię. Jak dotąd, Cullinan pozostaje największym diamentem.

 

Cullinan I zwany "The Great Star of Africa" czyli "Wspaniała Gwiazda Afryki" jest największym szlifowanym diamentem na świecie. Jest to 530.20 karatów gruszkowatego kształtu kamień obsadzony w Sovereign's Royal Scepter jako część Crown Jewels i wystawiany w Tower of London.

 

Cullinan II znany jako "The Lesser Star of Africa" czyli "Mniejsza Gwiazda Afryki" ma 317.40 karatów i jest drugim co do wielkości brylantem. Obsadzony jest w Imperial State Crown, także jako część Crown Jewels.